Przegląd

Uzdatnianie wody

W zbiorniku wody zasilającej następuje przygotowanie wody dla potrzeb wytwornicy. W zbiorniku wody zasilającej woda jest podgrzewana do odgazowania termicznego i jest dodawany do niej środek do dozowania.

Pojemność zbiornika wody zasilającej powinna wynosić co najmniej 50% zainstalowanej wydajności pary na godzinę. Jest to między innymi dlatego ważne, by dać wodzie dostatecznie dużo czasu na odgazowanie i związanie ze środkami do dozowania.

W zmiękczaczu dochodzi do wymiany jonów powodujących twardość wody ( wapń i magnez) na jony sodu.

Zalety zbiornika wody zasilającej JUMAG

  • Wprowadzanie kondensatu pod powierzchnią wody w celu zmniejszenia hałasu
  • Oszczędność energii do 2 kW dzięki zintegrowanemu wymiennikowi ciepła
  • Wszystkie przyłącza z przodu i pod zbiornikiem
  • Wysoką elastyczność podczas instalacji
  • Oszczędność energii dzięki powrotowi kondensatu poniżej powierzchni wody
  • Oszczędność energii dzięki zintegrowanemu wymiennikowi ciepła pary rozproszonej
  • Oszczędność środków do dozowania ze względu na wysoką temperaturę wody zasilającej
  • Bardzo elastyczne możliwości ustawienia
  • Optymalne podłączenie do wytwornicy pary

Sposób działania

Cicho i oszczędnie: Powrót kondensatu JUMAG
W przypadku tradycyjnych zbiorników wody zasilającej kondensat jest odprowadzany przeważnie nad powierzchnią wody. Kondensat odparowuje i gorąca woda płynie do zbiornika wody zasilającej. Powstająca para (para rozproszona) ulatnia się bezużytecznie przez odpowietrzenie zbiornika wody zasilającej. Przez to część energii zgromadzonej w kondensacie zostaje utracona, nawet 14% całkowitej wydajności pary (w przypadku 100% powrotu kondensatu przy 180°C).

W przypadku zbiorników wody zasilającej JUMAG kondensat wprowadzany jest pod powierzchnię wody cicho z zastosowaniem zintegrowanego tłumika akustycznego. Dzięki temu można w pełni wykorzystać energię kondensatu. Ponieważ energia odparowania osuszającego jest wykorzystywana do podgrzewu wody zasilającej. Oszczędność energii może wynieść nawet 6,5% wydajności pary lub 26 kW w przypadku wytwornicy pary DG560 (w przypadku 50% powrotu kondensatu przy 180°C)!

Zintegrowany wymiennik ciepła
We wszystkich zbiornikach wody zasilającej JUMAG zintegrowano wymienniki ciepła w celu podgrzewu wody zasilającej dzięki powstającej parze wodnej. W ten sposób, z jednej strony wykorzystana jest energia pary rozproszonej, a z drugiej następuje podgrzanie wody zasilającej i jej częściowe odgazowanie. W zależności od warunków roboczych uzyskana w ten sposób oszczędność energii wynosi około 1 kW do 2 kW na każdą podłączoną wytwornicę pary.

Elastyczność przyłączy
W przeciwieństwie do zbiorników wody zasilającej innych producentów zbiorniki na wodę zasilającą JUMAG wyposażone są we wszelkie przyłącza z przodu oraz pod zbiornikiem. Dzięki temu zbiorniki można umieścić bezpośrednio przy suficie lub ustawić w narożniku pomieszczenia. Wszystkie zbiorniki wody zasilającej można przymocować przy użyciu adaptera do ściany. Pod zbiornikiem wody zasilającej jest miejsce na urządzenie do zmiękczania wody, zbiornik rozprężania odmulin oraz pompę dozującą. W ten sposób, zbiorniki wody zasilającej JUMA posiadają wysoką elastyczność instalacji.

Komunikacja z wytwornicą pary
Zbiorniki wody zasilającej regulowane są przez sterownik wytwornicy pary. W ten sposób następuje dostosowywanie i optymalizacja parametrów dla podgrzewu pary oraz uzupełniania poziomu w zależności od obciążenia. W przypadku tymczasowego dużego poboru pary odbiorniki pary mają pierwszeństwo. Podgrzew wody zasilającej odbywa się wówczas w drugiej kolejności w celu nieobciążania zbytnio ciśnienia pary. Również zimna woda świeża jest dolewana wówczas dopiero wtedy, gdy stan wody spadnie poniżej dolnego pływaka. W ten sposób woda nie jest dalej schładzana. Celem jest utrzymanie na prawidłowym poziomie ciśnienie pary dla odbiorników.

W przypadku systemu wytwornic podłączenie zbiornika wody zasilającej do wszystkich wytwornic pary realizowane jest za pomocą kabla ethernetowego (plug & steam).

Do pobrania

W naszym centrum pobierania przygotowaliśmy szereg dokumentów, które zawierają ważne informacje o naszych produktach i usługach firmy JUMAG.

Mają Państwo pytania?

Zespół JUMAG pozostaje do Państwa dyspozycji!

O nas

Od ponad 40 lat konstruujemy, produkujemy i sprzedajemy wytwornice pary zasilane olejem i gazem.

Systemy wytwornicy pary JUMAG to synonim efektywności i przyjazności dla użytkownika.

Kontakt

Jumag Dampferzeuger GmbH
Badener Str. 8a
69493 Hirschberg

+49 6201 84603-0

DO POBRANIA

Kontakt

Służymy pomocą