Przegląd

Uzdatnianie wody

Niezmiękczona woda prowadzi do szybkiego osadzenia się kamienia w każdym kotle parowym. Z tego powodu, koniecznością jest zmiękczanie wody. Dobór Urządzenie do zmiękczania wody zależy od twardości wody świeżej, wymaganej ilości wody świeżej oraz wykorzystania instalacji. Pojemność instalacji zmiękczania podaje się w litrach * 1°dH. W ten sposób można obliczyć strumień przepływu jeszcze przed regeneracją instalacji.

Przykład obliczeń natężenia przepływ

Twardość wody nieuzdatnionej 20°dH; VEA25 przy wydajności 100 000 litrów * 1°dH 100 000 litrów * 1°dH / 20°dH = 5 000 litrów

Sposób działania

Woda przeznaczona do zmiękczenia przepływa przez wkład żywiczny w zbiorniku ciśnieniowym (butle zmiękczające). Następuje przyłączenie odpowiedzialnych za twardość jonów wapnia i magnezu przez żywicę i uwolnienie do wody "miękkich" jonów sodu. Mówi się o procesie wymiany jonowej. Wcześniej woda twarda poprzez wymianę jonów tworzących twardość staje się wodą miękką.

Po wyczerpaniu pojemności wymiany przez żywicę, należy poddać ją regeneracji w stężonym roztworze soli kuchennej. Podczas regeneracji żywica przejmuje jony sodu i oddaje wcześniej zaabsorbowane jony wapnia i magnezu do wody płuczącej. Ta woda płucząca jest odpowiednio twarda i zostaje zazwyczaj spuszczona. Instalacje pojedyncze regenerują w sposób sterowany czasowo o tej samej, ustawionej godzinie. Regeneracja odbywa się nie codziennie, lecz tylko wtedy, gdy przepłynęła ustalona ilość wody i pojemność szczątkowa nie starczy prawdopodobnie na następny dzień.

Podczas regeneracji nie można przez ok.120 minut pobierać wody zmiękczonej. Podwójne-wahadłowe instalacje zmiękczania składają się z dwóch butli zmiękczających stale i bez przerwy dają do dyspozycji zmiękczoną wodę. Jeśli jedna butla się regeneruje, wtedy druga pracuje. Regeneracja jest w tym przypadku zależna od zużycia i przy osiągnięciu wyczerpania pojemności. Ilość potrzebnej soli do regeneracji wynosi około 0,24 kg na każdy litr żywicy (np. w przypadku VEA25 jest to 6 kg/regenerację). Zużycie wody na każdą regenerację wynosi około 10 l na litr żywicy (np. w przypadku VEA25 przy 250 l/regenerację).

Mają Państwo pytania?

Zespół JUMAG pozostaje do Państwa dyspozycji!

O nas

Od ponad 40 lat konstruujemy, produkujemy i sprzedajemy wytwornice pary zasilane olejem i gazem.

Systemy wytwornicy pary JUMAG to synonim efektywności i przyjazności dla użytkownika.

Kontakt

Jumag Dampferzeuger GmbH
Badener Str. 8a
69493 Hirschberg

+49 6201 84603-0

DO POBRANIA

Kontakt

Służymy pomocą